Strona Patryka

Strona testowa


Strona Tematyczna

Projektowanie atrakcyjnej prezentacji multimedialnej

        Wstęp

Według nowej podstawy programowej uczniowie na drugim etapie edukacyjnym powinni umieć przygotowywać i prezentować rozwiązania problemów, posługując się m.in. programami do tworzenia prezentacji multimedialnej nie tylko na swoim komputerze, ale również w chmurze. W zakresie umiejętności, jakie uczeń powinien posiąść, znajduje się tworzenie krótkich prezentacji multimedialnych łączących tekst z grafiką, przy czym może on zarówno korzystać z gotowych szablonów oferowanych przez program lub projektować od zera według własnych pomysłów (Podstawa programowa, b.r.: 6).

Chcę przedstawić kilka tipów które powinna zawierać atrakcyjna prezentacja multimedialna:

  1. Prezentacja musi być spójna – zzasami tak bardzo zależy ci na dopieszczeniu graficznym prezentacji, że zaczynasz przesadzać. Dodajesz do slajdów rozmaite ikonki, mieszasz kolory, wykorzystujesz zdjęcia i masę fontów – chcesz żeby było ciekawie, ale gubisz przez to spójność. Każdy slajd jest inny i prezentacji brakuje motywu przewodniego.
  2. Prezentacja a kolory – jak je dobierać? – dobierz dwa, maksymalnie trzy kolory i trzymaj się ich przez całą prezentację. Zadbaj o to, żeby powtarzały się nie tylko odcienie, ale także wzajemne proporcje pomiędzy nimi. Możesz zastosować zasadę 60/30/10, sugerującą wybór jednego przewodniego koloru, który będzie zajmował 60% powierzchni materiału. Pozostałe dwa powinny go uzupełniać w stosunku 30% i 10%.
  3. Typografia w prezentacji – dobór odpowiednich fontów to kolejny moment, w którym nie warto za bardzo przesadzać. Spokojnie wystarczą dwa kroje albo nawet jeden w kilku odmianach (np. pogrubiona i zwykła). Jeśli zdecydujesz się na dwa kroje, pamiętaj o odpowiednim kontraście. Np. kiedy chcesz zastosować gruby i mięsisty font do nagłówków, to uzupełnij go czymś delikatniejszym.
  4. Ilość informacji tekstu w prezentacji – slajd powinien być tłem do tego, co mówisz, podsumowaniem. Nie musisz tam umieszczać dosłownie wszystkiego, co powiesz. Porównując to do książki, slajd powinien być bardziej tytułem rozdziału niż jego treścią. Jeśli odbiorca poczuje się przytłoczony ilością informacji, jego uwaga się wyłączy, a za minutę zapomni o czym była prezentacja. Z tego powodu unikaj jak ognia wypunktowań i list. Rozbij je lepiej na osobne slajdy.
  5. Więcej niż tylko tekst – mózg dekoduje obraz znacznie szybciej niż tekst. W prezentacji korzystaj więc ze zdjęć i ikon, nie ograniczaj się jedynie do tekstu. Obrazem staraj się wywołać emocje i wzbudzić ciekawość. Niech będzie to interesujący graficzny wstęp lub podsumowanie do tego, co powiesz. Potraktuj każdy slajd jako mini-infografikę albo osobny materiał reklamowy, który ma przekazać jedną konkretną rzecz
  6. Twoja prezentacja powinna być unikalna – wystrzegaj się tandetnych motywów zdjęciowych i banalnych metafor. Pomysł to nie musi być żarówka. Porozumienie możesz pokazać inaczej niż poprzez uściśnięte dłonie itd. Kiedy mam poprowadzić zajęcia na jakiejś uczelni, często jestem proszony o wrzucenie moich slajdów do gotowego szablonu, który sprowadza się do logo szkoły i… podpunktów. To podejście sprzed 20 lat
  7. Prezntacja multimedialna i najważniejsze punkty – Czasami pewnie kusi cię żeby dodać jakąś animację, przejście albo nawet efekt dźwiękowy. To zrozumiałe – chcesz zrobić prezentację bardziej multimedialną, sprawić żeby była widowiskowa. Zadbaj wtedy o to, żeby powód użycia dodatkowych elementów, jak przejścia, czy dźwięki był uzasadniony. Nie wymyślaj dla każdego slajdu smaczków tylko dlatego, że „tak będzie fajnie”. Zachowaj takie akcenty na jeden najważniejszy moment.